Geriausias laikas pastoti

Pastojimo laikas priklauso nuo mėnesinių ciklo trukmės. Pavyzdžiui, jei Jūsų mėnesinių ciklas yra reguliarus ir trunka 28 dienas, jo pradžią skaičiuojant nuo pirmos mėnesinių kraujavimo dienos, ovuliacija (ovuliacija – kiaušinėlio išsiveržimas iš kiaušidės folikulo; ovuliacija būna ciklo viduryje) apytiksliai būna 12–16-ą (dažniausiai 14-ą) dieną. Po ovuliacijos iš kiaušidės folikulo išsiveržęs kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu, kur susitinka su spermatozoidais. Apvaisinti kiaušinėlį pasiseka tik pačiam greičiausiam ir geriausiam spermatozoidui, o likę tiesiog žūva. Kuo ilgesnis mėnesinių ciklas, tuo vėliau būna ovuliacija ir vaisingos dienos, bei atvirkščiai – kuo trumpesnis ciklas, tuo anksčiau įvyksta ovuliacija.

Kiaušinėlio gyvenimo laikas labai trumpas – iki 24 val. Jei jis tuo metu, kai keliauja kiaušintakiu, neapvaisinamas, savaime sunyksta. Svarbu prisiminti, kad moters vaisingas laikotarpis ciklo metu yra ilgesnis nei kiaušinėlio gyvavimo laikas, dažniausiai 7 dienos prieš ovuliaciją ir 3 dienos po ovuliacijos.  Kiaušinėlis po ovuliacijos gyvena tik 1 dieną. Tuo tarpu vyro spermatozoidai moters organizme gali būti gyvybingi net 5-7 d. (dažniausiai – 3 d.). Didžiausia rizika pastoti yra mylintis su partneriu ne anksčiau kaip 3 dienos prieš arba ne vėliau kaip 1 dieną po ovuliacijos, nes spermatozoidai gali išgyventi moters lytiniuose takuose tik 3 paras, todėl jie gali palaukti, kol kiaušinėlis išsiverš iš folikulo. Pvz., moters menstruacijų ciklas trunka 28 dienas, tai ovuliacija įvyksta 14-ą dieną, vadinasi, vaikelį planuoti geriausia 11, 12, 13, 14 ir 15 ciklo dienomis. Jeigu jūsų menstruacijų ciklas ilgesnis, pvz., 32 dienos, tai didžiausia tikimybė, jog vaisingiausios dienos cikle 13, 14, 15, 16 ir 17.

Vaisingo periodo trukmė taip pat priklauso nuo įvairių abiejų sutuoktinių veiksnių – amžiaus, ligų, fizinės būklės, žalingų įpročių ir pan. Pvz., vyresnio amžiaus moterų vaisingas periodas cikle trunka trumpiau nei jaunesnių, tačiau daugiau kartų gimdžiusių moterų šis periodas ilgiau išlieka nesutrumpėjęs.

Susiliejus kiaušialąstės ir spermatozoido branduoliams, susiformuoja naujos gyvybės pradas – zigota, kuri iš tėčio ir mamos gauna po 23 chromosomas. Apvaisintos kiaušialąstės, tiksliau blastocistos, įsiskverbimas į vidinę motinos gimdos sienelę vadinamas  – implantacija. Šis procesas prasideda 6 ir baigiasi 10-12 dieną po apvaisinimo.

laikas