Medikamentinis gimdymo nuskausminimas

Medikamentiniai gimdymo skausmo malšinimo būdai yra keli:

  1. parenteriniai vaistai – opioidai (dažniausiai), ketaminas;
  2. inhaliuojamoji analgezija;
  3. regioninis nuskausminimas: periferinė nervų blokada – paracerviklinė, gaktos nervų, infiltracinė ir centrinė nervų blokada – epidurinė, spinalinė, mišri epidurinė-spinalinė.

Analgezija yra skausmo ir kitų pojūčių jutimo išnykimas, be motorikos sutrikimo. Regioninė analgezija yra tam tikros kūno vietos ar srities skausmo malšinimas.Anestezija – skausmo, kitų pojūčių ir motorikos išnykimas.

Naudojant parenterinį gimdymo nuskausminimo būdą, vaistai leidžiami į raumenis, į veną ar lašinami infuzijos būdu. Šio metodo privalumai: sumažėja vidutinio stiprumo skausmas, padeda atsipalaiduoti, o trūkumai: gimdyvei gali sukelti mieguistumą, slopinimą, pykinimą, vėmimą, sulėtinti gimdymo eigą; naujagimiui gali slopinti kvėpavimą (antidotas (priešnuodis; vaistas apsinuodijimui gydyti) – naloksonas, jei gimdyvė nebuvo priklausoma nuo narkotikų).

Inhaliacinė analgezija sukeliama gimdyvei kvėpuojant azoto suboksido ir deguonies mišiniu (,,linksminančiomis dujomis”) per specialų inhaliacinį kvėpavimo aparatą. Šiame mišinyje azoto suboksido ir deguonies yra lygiomis dalimis, o mišinys vadinamas „Entonox“. Dujos pasižymi silpnu nuskausminamuoju ir migdančiu poveikiu, greitai patenka bei išsiskiria iš organizmo ir yra dažniausiai naudojamas gimdos kaklelio atsivėrimo laikotarpio pabaigoje bei vaisiaus išstūmimo laikotarpiu. Šio metodo trūkumai: malšinant stiprų gimdymo skausmą, inhaliacinė analgezija gali būti ne tokia veiksminga, taip pat netinka ilgalaikiam nuskausminimui; gimdyvei gali sukelti pykinimą, vėmimą, slopinimą, sulėtinti gimdymo veiklą; naujagimiui kelias minutes gali slopinti kvėpavimą, bet tai praeina, ventiliuojant naujagimį per kaukę.

infiltracinis

Periferinę nervų blokadą atlieka tik gyd. akušeris-ginekologas. Kalbant apie skirtingus periferinės nervų blokados būdus, yra skiriami keli tipai. Vietinis infiltracinis nuskausminimas taikomas tarpvietės kirpimui ar plyšimų siuvimui nuskausminti, infiltruojant 5-10 ml vietinio anestetiko (1 proc. lidokaino) pasluoksniui į audinius norimoje nuskausminti vietoje. Paracervikalinė blokada (vaistai suleidžiami į makšties audinius aplink gimdos kaklelį) sąrėmių skausmą palengvina tik 1-2 valandoms bei nemalšina skausmo išstūmimo laikotarpiu. Ji atliekama labai retai dėl kraujavimo į priegimdžius rizikos ir dažnos vaisiaus bradikardijos dėl kraujagyslių spazmo. Gaktos nervų blokada taikoma tarpvietės kirpimui ar plyšimų siuvimui nuskausminti, bet nemalšina sąrėmių metu juntamų skausmų. Šis metodaas taip pat atliekamas labai retai dėl kraujavimo, infekcijos rizikos.

Centrinę nervų blokadą atlieka tik gyd. anesteziologas-reanimatologas. Epidurinis nuskausminimo atliekamas gulinčiai ar sėdinčiai gimdyvei. Pirmiausia epidurine adata punktuojamas epidurinį tarpas (dura mater; išorinis stuburo kanalo sluoksnis, kuriame yra riebalinio audinio ir gausus veninis rezginių tinklas), tuomet į epidurinį tarpą įkišamas ir paliekamas epidurinis kateteris, per kurį dozuotai ar nuolatos leidžiami vietiniai anestetikai, blokuojantys skausmo plitimą į centrinę nervų sistemą. Šis metodas dažniausiai atliekamas, kai gimdos kaklelis yra atsivėręs iki 4-5 cm (pakartotinai gimdančiai), 5-6 cm (pirmą kartą gimdančiai). Analgetinis poveikis prasideda po 15-30 min. ir gali būti tęsiamas viso gimdymo metu.

epidurinis

EPIDURINIS NUSKAUSMINIMAS
INDIKACIJOS gimdyvės noras; gimdyvės ligos, kurios dėl gimdymo skausmo gali pablogėti (pvz., širdies ligos, epilepsija ir kt); akušerinė patologija (preeklampsija, dvyniai, žuvęs vaisius, gimdymas po Cezario pjūvio ir kt.)
ABSOLIUČIOS KONTRAINDIKACIJOS gimdyvės nenoras, kad būtų taikomas toks nuskausminimo metodas; infekcija punkcijos vietoje; nekoreguota hipovolemija – cirkuliuojančio kraujo kiekio sumažėjimas organizme; alergija vietiniams anestetikams; krešėjimo sutrikimas (trombocitų <80×10, TNS >1,4)
SANTYKINĖS KONTRAINDIKACIJOS gausaus kraujavimo tikimybė; negydyta infekcija; komplikuotos širdies ligos; buvusios stuburo operacijos
KOMPLIKACIJOS hipotenzija 20-30 proc.; nugaros skausmai 14- 23 proc.; radikulopatijos 0,1 proc.; kietojo smegenų dangalo pradūrimas 0,6-2 proc.; vietinio anestetiko suleidimas į kraujagyslę (retai); šlapimo užsilaikymas (dėl šlapimo pūslės pertempimo ir šlaplės rauko spazmo); aukšta epidurinė blokada (retai); epidurinė hematoma (1 iš 170 000 atvejų); epidurinis abscesas (pūlinys; 1 iš 50 000 atvejų); ,,arklio uodegos” (lot. cauda equina) sindromas (1 iš 250 000 atvejų)

Spinalinė anestezija – optimalus nuskausminimas Cezario pjūvio metu. Spinalinės analgezijos metu vaistai leidžiami tiesiai į centrinės nervų sistemos skystį – likvorą.

Mišrus epidurinis-spinalinis nuskausminimas dažniausiai būna tuomet, kai moteriai gimdymo metu jau buvo atlikta epidurinė anestezija, bet dėl pasikeitusios akušerinės situacijos buvo nuspręsta gimdymą užbaigti skubia Cezario pjūvio operacija. Tačiau kartais, kai gimdymą reikia užbaigti skubia Cezario pjūvio operacija, moteriai tiesiog „pagilinama“ epidurinė anestezija, ir spinalinė neatliekama. Kiekvienu atveju sprendžiama individualiai.