Rūgščiųjų ir šarmų pusiausvyra

Nėštumo metu moteris gali justi oro trūkumą. Kartais tai gali būti vertinama kaip dusulys ir nėščioji klaidingai pradedama tirti dėl širdies ar plaučių patologijos. Tuo tarpu šis grynai fiziologinis dusulys atsiranda todėl, kad nėštumo metu padidėja kvėpuojamasis plaučių tūris (oro tūris, kurį moteris iškvepia arba įkvepia vieno įkvėpimo-iškvėpimo ciklo metu, esant ramybės būsenoje; norma- apie 500 ml), kuris šiek tiek sumažina parcialinį anglies dioksido slėgį (dalinį anglies dioksido slėgį, PaCO2) kraujo plazmoje ir sutrikdo rūgščių-šarmų pusiausvyrą alkalozės kryptimi. Sumažėjusi anglies dioksido koncentracija kraujyje ir oro trūkumo jutimas didžiąja dalimi priklauso nuo progesterono veikimo ir šiek tiek nuo estrogenų. Progesteronas tiesiogiai dirgina smegenų kvėpavimo centrą.

chemija
chemijajums.emokykla.lt nuotr.

Besivystančiai alkalozei kompensuoti kraujo plazmoje mažėja bikarbonatų koncentracija, todėl kraujo pH keičiasi nelabai ženkliai. Vis dėlto  padidėjęs dėl alkalozės pH rodiklis labai sustiprina deguonies susijungimą su hemoglobinu. Deguonis nuo hemoglobino atsiskiria sunkiau, pablogėja jo įsisavinimas iš kraujo. Taigi hiperventiliacija (padažnėjęs kvėpavimas), atsiradusi dėl anglies dioksido parcialinio slėgio sumažėjimo kraujyje, padeda anglies dioksidui patekti iš vaisiaus į motinos kraują, tačiau sutrikdo deguonies patekimą iš motinos į vaisiaus kraujotaką. Antra vertus, tas pats kraujo pH rodiklio poslinkis į šarminę pusę padidina 2,3-difosfoglicerato koncentraciją eritrocituose. 2,3-difosfogliceratas – tai speciali medžiaga, reguliuojanti hemoglobino jautrumą deguoniui (deguonies prisijungimą ir atskilimą). Didelė 2,3-difosfoglicerato koncentracija mažina hemoglobino jautrumą deguoniui ir skatina jo atidavimą, todėl žymiai padidėja deguonies atsiskyrimas nuo hemoglobino ir daugiau deguonies patenka iš motinos į vaisiaus kraujotaką.

P.S. Normalus  arterinio kraujo  pH intervalas svyruoja tarp  7.35 – 7.45:

  • Kraujo pH mažesnis nei 7.35 laikomas  acidemija arba acidoze. Acidozė – rūgščių pagausėjimas kraujyje ir organizmo audiniuose.
  • Kraujo  pH didesnis nei 7.45 yra laikomas  alkalemija arba alkaloze. Alkalozė – šarmų pagausėjimas kraujyje ir organizmo audiniuose.