Oda. Vystantis nėštumui, pilvo odoje, o kartais ant krūtinės ir šlaunų susidaro rausvos drūžės,  vadinamosios strijos.

Vis dėlto ryškiausi odos pokyčiai susiję su padidėjusia pigmentacija. Daugeliui nėščiųjų stipriai padidėja vidurinės pilvo linijos pigmentacija – ši linija pasidaro rusvai juodos spalvos. Kartais įvairaus dydžio rausvi odos ploteliai atsiranda veide ir kaklo srityje, sudarydami  vadinamąją „nėštumo kaukę“. Padidėjusi pigmentacija taip pat aptinkama ant krūtų spenelių ir krūtų areolės srityje.

odaoda2

Po gimdymo odos pigmentacija išnyksta arba bent jau gerokai sumažėja. Manoma, kad pigmentacijos intensyvumą skatina melanocitus (pigmento turinčias ląsteles) stimuliuojantis hormonas, kurio koncentracija nėštumo metu motinos organizme išauga. Melanocitus taip pat stimuliuoja estrogenai ir progesteronas, kurių gamyba nėštumo metu visada yra padidėjusi.

oda3

Angioma

Nėščioms moterims neretai atsiranda smulkiųjų kraujagyslių mazgelių (angiomų) veido, kaklo, krūtinės ląstos arba rankų odoje. Jie atrodo kaip maži raudoni iškilimai su smulkiomis kraujagyslėmis, besišakojančiomis iš centro į periferiją. Šie kraujagyslių pokyčiai neturi klinikinės reikšmės ir aiškinami padidėjusia estrogenų koncentracija nėštumo metu. Kai kurių nėščiųjų parausta delnų oda. Po gimdymo šie pokyčiai dažniausiai pradingsta be pėdsakų.

Maždaug kas penkta nėščioji skundžiasi odos niežuliu pilvo, galvos, išangės-vulvos srityse. Vis dėlto būtina pabrėžti, kad visi fiziologiniai odos pokyčiai nėštumo metu – tai tik kosmetiniai defektai, kurie paprastai išnyksta po gimdymo.

oda4