Kiaušidės ir kiaušintakiai

Kiaušidė — porinė, migdolo formos moters lytinių organų liauka. Kiaušidės vidutinis ilgis yra apie 2,5-5 cm, plotis 1,5-3 cm, storis 0,5-1,5 cm, svoris — 10-15 g (po menopauzės — 7-8 g). Kiekvieną mėnesinių ciklą kiaušidėse vienu metu auga apie 10–15 folikulų, tačiau iš jų ovuliuoja (t. y. plyšta, ir iš folikulo išsilaisvina apvaisinimui pasiruošusi kiaušialąstė) tik vienas, labai retai – du ar trys. Kurioje kiaušidėje įvyks ovuliacija yra atsitiktinumas. Po kiaušinėlio apvaisinimo vystosi nauja gyvybė. Kiaušidės taip pat gamina hormonus, kurie yra atsakingi už nėštumo palaikymą ir gimdymą – estrogenus ir progesteroną:

  • estrogenai – „moteriškumo hormonai“, kuriuos gamina kiaušidžių folikulai, placenta, antinksčių žievė. Jie paruošia organizmą nėštumui, užtikrina kiaušialąstės išėjimą į lytinius takus, todėl po ovuliacijos kiaušialąstė gali būti apvaisinta,  reguliuoja struktūrinius pokyčius lytinės sistemos audiniuosemakšties gleivinės epitelio vešėjimą, tinkamos pH palaikymą, gimdos augimą ir ritmingus susitraukimus;
  • progesteronas – steroidinis hormonas, kurį gamina geltonkūnis, placenta ir antinksčių žievė. Pastojus kiaušinėlių brandinimas sustoja, o kiaušinėlį subrandinęs folikulas transformuojasi į nėštuminį geltonkūnį. Geltonkūnis funkcionuoja tik pirmąsias 6-7 nėštumo savaites, vėliau jo funkciją perima besiformuojanti placenta. Progesteronas saugo nuo savaiminio persileidimo, slopina gimdos susitraukimus, slopina naujų folikulų brendimą kiaušidėje.

kiausides

Nėštumo metu ant kiaušidžių paviršiaus, ant gimdos serozinio dangalo, taip pat ant pilvaplėvės, dengiančios dubens ir pilvo organus, aptinkami išvešėję audinio ploteliai, kurie pradeda kraujuoti vos palietus. Toks išvešėjimas yra decidualinė (t.y. susijusi su atkrintančiuoju gimdos gleivinės sluoksniu) audinių reakcija į nėštumą, panaši į analogišką reakciją gimdos gleivinėje. Šiuos pokyčius galima pamatyti Cezario pjūvio operacijos metu.

Kiaušidės kraujagyslės nėštumo laikotarpiu išsiplečia, pvz., venos plotis gali padidėti nuo 0,9 iki 2,6 cm. Taip pat nustatyta, kad nėštumo metu kiaušidės išskiria hormoną relaksiną. Manoma, kad relaksinas padeda gimdos kakleliui pasiruošti gimdymui ir reguliuoja jo atsivėrimą gimdymo metu.

Kiaušintakiai – poriniai moters vidiniai lytiniai, kuriais iš kiaušidės slenka kiaušialąstė. Jie jungia kiaušidės aplinką su gimdos ertme. Kiaušintakių ilgis yra apie 10–15 cm, skersmuo apie 5 mm. Normalaus nėštumo metu kiaušintakiai funkciškai yra neaktyvūs, vis dėlto suintensyvėjusi kraujotaka skatina kiaušintakių raumeninio dangalo išvešėjimą. Kiaušintakių kanalo gleivinėje randama decidualinės reakcijos požymių, tačiau nuolatinė decidualinė membrana nesusiformuoja.