Hematologiniai pokyčiai

Kraujo tūris. Kraujo tūris nėštumo metu smarkiai padidėja. Gimdymo metu ar prieš pat jį nėščiosios kraujo tūris vidutiniškai 40-45 proc. didesnis nei nenėščios moters. Atskirų moterų kraujo tūrio padidėjimo rodikliai ryškiai varijuoja. Vienų jis padidėja nedaug, o tarpu kitų kraujo kiekis išauga beveik dvigubai. Nėštumo metu išsivysčiusi hipervolemija reikalinga tokioms funkcijoms atlikti:

  1. aprūpinti krauju padidėjusią gimdą su labai išvešėjusiu kraujagyslių tinklu;
  2. apsaugoti motiną ir vaisių nuo žalingo poveikio, kurį sukelia veninio kraujo atgalinis tekėjimas, ypač gulint ant nugaros ir stovint;
  3. apsaugoti motiną gimdymo metu nuo nepageidaujamų organizmo reakcijų dėl staigaus kraujo netekimo.

Motinos kraujo tūris pradeda didėti jau pirmąjį nėštumo trimestrą. Iki 12 nėštumo savaitės kraujo tūris, palyginti su jo tūrio rodikliais iki nėštumo, būna padidėjęs apie 15 proc. Sparčiausiai kraujo tūris didėja per antrąjį nėštumo trimestrą, trečiajame trimestre didėjimo sparta lėtėja, o kelias paskutines savaites kraujo tūris nesikeičia.

Bendrą kraujo tūrį didina tiek gausėjanti plazma (skystoji kraujo dalis), tiek didėjantis eritrocitų skaičius. Plazmos tūrio prieaugis yra ryškesnis nei eritrocitų, vis dėlto pastarųjų skaičius taip pat gerokai išauga. Nėštumo metu kaulų čiulpuose, kur gaminami kraujo elementai, aptinkama saikinga eritroidinė hiperplazija. Taip pat šiek tiek padidėja ir retikulocitų skaičius kraujyje. Eritrocitų ir retikulocitų gamybą nėščios moters organizme skatina padidėjusi eritropoetino (hormonas, aktyvinantis aktyvina eritrocitų gamybą) koncentracija kraujo plazmoje.

Hemoglobino koncentracija ir hematokrito rodiklis. Nepaisant intensyvios eritrocitų gamybos, nėštumo metu hemoglobino koncentracija ir hematokrito vertė (t.y. kraujo kūnelių ir plazmos tarpusavio santykis) šiek tiek sumažėja. Kartu sumažėja kraujo klampumas. Nustatyta, kad prieš gimdymą vidutinė hemoglobino koncentracija yra 125 g/l, o 6 proc. moterų mažesnė nei 110 g/l. Aptikus žemesnę nei 110 g/l hemoglobino koncentraciją, ypač vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, reikėtų tai vertinti kaip nėščiosios mažakraujystę, atsiradusią dažniausiai dėl geležies trūkūmo, o ne kaip hipervolemijos (labai didelio plazmos kiekio) pasekmę.

Kraujo netekimas. Kiekvienas gimdymas pareikalauja iš moters dalies kraujo. Normalaus nekomplikuoto gimdymo metu ir per pirmąsias dienas po gimdymo netenkama apie pusės tų eritrocitų, kuriais per nėštumą padidėjo bendra eritrocitų masė. Kraujuojama iš placentos prisitvirtinimo vietos, tarpvietės įpjovimų ar įplyšimų ir iš makšties. Nekomplikuoto natūralaus gimdymo metu, kai susilaukiama vieno vaiko, vidutiniškai moteris netenka apie 500-600 ml kraujo. Tuo tarpu gimdant dvynukus arba per Cezario pjūvio operaciją moteris vidutiniškai netenka apie 1000 ml kraujo.