Naujagimio būklės vertinimas tuoj po gimdymo

Naujagimio būklė įvertinama per pirmas 30 s po gimimo ir sprendžiama, ar nereikia jo gaivinti. Naujagimio būklė po 1 min. ir 5 min. vertinama pagal Apgar skalę.

Šią skalę 1933 m. sukūrė ir pasiūlė naudoti praktikoje amerikiečių gydytoja Virginia Apgar. Jei po gimimo naujagimio būklė įvertinama 8-10 balų, naujagimio būklė gera, jam specialios medicininės pagalbos nereikia. Jei po gimimo naujagimio būklė įvertinama ≤7 balais, jam reikia skubios medicininės pagalbos, pvz. išvalyti kvėpavimo takus, teikti deguonį ar dirbtinę plaučių ventiliaciją per kaukę ar intubacinį vamzdelį, atlikti išorinį širdies masažą, leisti medikamentus. Tačiau tai nereiškia, kad naujagimis nesveikas. Tokia būklė dažnai išsivysto dėl gimdymo metu nepakankamo deguonies kiekio naujagimio kraujyje. Be to, reikia prisiminti, kad neišnešiotiems naujagimiams (gimusiems anksčiau nei 36 nėštumo sav. + 6 d.) mažesnis balų skaičius yra normalus, nes dėl nesubrendimo raumenų tonusas ir refleksinis judrumas yra žemesni.

APGAR SKALĖ
Požymis 0 balų 1 balas 2 balai
Širdies susitraukimų dažnis Nėra < 100 k./min. > 100 k./min.
Kvėpavimas Nėra Pavieniai, nereguliarūs įkvėpimai Reguliarus kvėpavimas su riksmu
Raumenų tonusas (vertinama naujagimio poza, galūnių padėtis ir judesiai) Atonija (tonuso nusilpimas) Galūnės šiek tiek sulenktos Aktyvūs judesiai
Refleksinis jaudrumas (reakcija į siurbimą iš burnos ir nosiaryklės) Nereaguoja Grimasos Kosti, čiaudi
Odos spalva Melsva ar blyški Galūnės melsvos, kūnas rausvas Visas kūnas rausvas

Naujagimis, kuris pagal Apgar skalę įvertinamas kaip geros būklės, sausai nušluostomas ir nuogas guldomas mamai ant apnuogintos krūtinės, šiltai apklojamas. Stebima naujagimio odos spalva, kvėpavimas, tonusas, padedama pradėti žindyti. Naujagimis ženklinamas ant rankos naujagimio pasu, kuriame užrašyta:

 • motinos pavardė ir vardas;
 • naujagimio gimimo laikas;
 • naujagimio lytis.

Kitas procedūras – naujagimio svėrimą, galvos ir krūtinės apimties, kūno temperatūros matavimą (ji turi būti ne žemesnė kaip 36,5ºC) galima atlikti neskubant, baigus žindyti naujagimį, po 1-2 val.

 

Matuojama galvos apimtis

Matuojama galvos apimtis

Matuojama krūtinės apimtis

Matuojama krūtinės apimtis

Matuojamas ūgis

Matuojamas ūgis

Naujagimis sveriamas

Naujagimis sveriamas

 

 

 

po5

Vaikui gimus, virkštelė dar pulsuoja ir mamos kraujas per ją palaiko naujagimio deguonies apykaitą audiniuose, neleidžia smegenims „badauti“. Virkštelė rekomenduojama nukirpti, kai ji baigia pulsuoti (t.y. maždaug po 3-7 min.), o vaikas jau guli ant mamos krūtinės, jei nėra tam tikrų kontraindikacijų, pvz. vaiką reikia skubiai gaivinti, yra Rh izoimunizacijos konflikto tikimybė. Virkštelė 1-2 cm nuo bambos žiedo steriliai perspaudžiama ir nukerpama. Dezinfekuojantys tirpalai virkštelei valyti nebūtini.

Gimdyvė ir naujagimis, jei jų būklė gera, gimdymo palatoje stebimi 1-4 val. po gimdymo. Po to, aprengtas švariais drabužiais, naujagimis perkeliamas į palatą kartu su mama.

Imunoprofilaktika

 1. Tų motinų naujagimiams, kurių kraujo grupė 0, ištiriama kraujo grupė, o kurių Rh D faktorius neigiamas – tiriamas Rh D antigenas iš naujagimio virkštelės kraujo. Jei gimsta Rh D teigiamas naujagimis, per pirmąsias 24—72 val. motinai turi būti suleidžiama 250 μg antiD imunoglobulino į raumenis.
   

  Tėvo kraujo grupė

  A B AB O
  Motinos kraujo grupė A A, O A, B, AB, O A, B, AB A, O Galima naujagimio kraujo grupė
  B A, B, AB, O B, O A, B, AB B, O
  AB A, B, AB A, B, AB A, B, AB A, B
  O A, O B, O A, B O

   

  Tėvo Rh faktorius
  +
  Motinos Rh faktorius + ++ +- Galimas naujagimio Rh faktorius
  +-

   

 2. Pirmomis valandomis po gimimo naujagimiams atliekama hemoraginės ligos profilaktika. Esant tėvui sutikimui suleidžiamas į raumenis ar sugirdomas K vitaminas.
 3. Po 48-72 val. imamas kraujas iš naujagimio kulniuko ir atliekamas testas Vilniaus genetikos centre dėl įgimtos fenilketonurijos ir hipotireozės (visuotinė naujagimių patikra). Laiku pradėjus gydymą, šiomis ligomis sergantys naujagimiai auga sveiki.
 4. Per pirmąsias paras naujagimiams, esant tėvų sutikimui, atliekama vakcinacija nuo tuberkuliozės (BCG) ir hepatito B (HVB).