8 nėštumo savaitė

Nuo šios nėštumo savaitės susiformuoja visų vaikučio pagrindinių organų sistemų pagrindas. Dabar vaikutis turi daugiau nei 90 proc. suaugusiojo struktūrų. Jis nuo vienos ląstelės užaugo iki beveik 1 milijardo ląstelių!

Toliau intensyviau formuojasi išorinė ir vidinė ausis. Veido bruožai tampa brandesni, matomi antakiai. Ypač išryškėja akys, nes rainelėje gaminamas pigmentas, kuris suteikia akims pradinę spalvą. Vaikutis jau gali rankas sulenkti ties alkūnėmis ir riešais. Iki 8-os nėštumo  savaitės pabaigos 75 proc. embrionų dominuoja dešinė ranka. Ilgėja žarnynas, kadangi pilvuke mažai vietos, tai dalis žarnų įsispaudžia į virkštelės angą. Pagaliau susidaro lytiniai pumpurai, kurie vėliau virs lytiniais organais.

Vaikutis tampa fiziškai aktyvesnis, tačiau pirmieji judesiai gali būti fiksuojami tik ultragarsu. Patys judesiai gali būti lėti arba greiti, spontaniški arba refleksiniai. Dažniau pasukama galva, ištempiamas kaklas ir rankos kontaktuoja su veidu.

aviete

Šiuo metu Jūsų vaikutis tokio dydžio kaip avietė

Mažytis vaikutis jau yra maža žmogaus kopija, nes turi viską, ką ir suaugęs žmogus

PATARIMAI, PASTEBĖJIMAI

  • Šią savaitę Jūs jausite suaktyvėjusius pokyčius krūtyse: krūtys padidės, pradėsite jausti dilgčiojimą, pulsaciją ar net skausmą.
  • Pajusite, kad auga pilvukas, siaurėja drabužiai, tačiau atsiminkite – ryškesni svorio pokyčiai dar tik atoeityje. Dabar aplinkiniai gali net neįtarti, kad laukiatės.
  • Dėl nėštumo kraujo kiekis Jūsų organizme padidėja net 40-50 proc., todėl dažniau galite  skųstis galvos skausmu. Pasitarkite su gydytoju dėl skausmą malšinančių medikamentų vartojimo. Prisiminkite, kad vaisiui saugesnis yra paracetamolis (acetamaminofenas) nei ibuprofenas ar aspirinas.
  • Dėl hormonų šėlsmo nėštumo metu, galite pastebėti naujai atsiradusias tamsias dėmes veide. Norėdama jų išvengti, visada naudokite apsauginį kremą su SPF 15, kai būnate lauke.
  • Nuo šiol greičiau pavargsite. Kaip galite to išvengti? Daugiau miegokite! Raskite tam laiko, nesvarbu, ar dirbate, ar būnate namuose. Optimalus miego laikas pirmojo trimestro metu – apie 10 valandų.
  • 8-a nėštumo savaitė yra geriausias laikas pirmą kartą apsilankyti pas Jūsų pasirinktą nėščiųjų sveikatos priežiūros specialistą, nes apsilankius anksčiau dar nelabai aiškiai matysis vaikutis. Prieš eidama konsultuotis, pamąstykite, kokie klausimai Jus domina, prisiminkite, kokiomis ligomis esate sirgusi Jūs, Jūsų vyras ir jųdviejų artimieji, ar giminėje nėra apsigimimų, genetinių ligų, kokius vaistus ar kitas medžiagas vartojote iki nėštumo. Visa tai galite susirašyti ant lapuko J.

Po apžiūros Jums bus paskirtas antras apsilankymas (po 10–14 dienų), kurio metu bus aptarti tyrimų rezultatai, tolimesnė priežiūros tvarka, o Jūs gausite formą 113/a („nėščiosios knygelę“), kurią visada turėsite turėti su savimi, nesvarbu, ar darbe, ar namie, ar išvykoje.

Pirmą kartą pas nėščiųjų sveikatos priežiūros specialistą būtinai turite apsilankyti iki 12-os nėštumo savaitės.

Per pirmąjį apsilankymą gydymo įstaigoje, Jums, be visų kitų tyrimų, bus nustatyta kraujo grupė ir Rh faktorius. Jei Jūs esate Rh D neigiama, antikūnių tyrimas dėl galimos Rh izoimunizacijos bus kartojami  20-ą ir 27-ą nėštumo savaitėmis. Rh izoimunizacija — Rh D neigiamos nėščios moters imunizacija vaisiaus eritrocitų Rh D antigenu. Pirmą kartą į motinos kraują patekę Rh D antigeną turintys vaisiaus eritrocitai skatina motinos antikūnų gamybą. Jie kitų nėštumų metu per placentą pereina į vaisiaus kraują ir ardo jo eritrocitus. Eritrocitų hemolizė sukelia vaisiaus hemolizinę ligą, pasireiškiančią anemija, gelta, vandene.