3-4 nėštumo savaitės

Vos po apvaisinimo prabėga 30 valandų zigota (ląstelė, susidaranti po apvaisinimo) pradeda dalytis į vienodas ląsteles daugybę kartų. Dalijimasis vyksta, kol ji keliauja kiaušintakiu gimdos link. Prieš pasiekdama gimdą zigota tampa daug ląstelių turinčia morule, primenančia mažą, prisirpusią avietę. Morulė pučiasi, ląstelės dėstosi į šonus ir suformuoja tuščiavidurį, skysčiu užpildytą kamuoliuką, vadinamą blastocista. Šios savaitės pabaigoje blastocista pasiekia gimdos gleivinės paviršių ir panyra į ją – implantuojasi. Įvykus implantacijai, blastocista pasidalija į du sluoksnius: vidinį ląstelių sluoksnį, kuris virs embrionu, ir išorinį, saugantį embrioną. Šiuo laikotarpiu galite pastebėti „tepliojančias“ kraujingas išskyras iš lytinių organų, nes blastocitai, panyrant į gimdos sieną, pažeidžiamos smulkios kraujagyslės. Nedidelė dalis moterų po implantacijos gali jausti lengvus spazmus ir turėti šiek tiek tepančių kraujingų išskyrų, kurias klaidingai gali sumaišyti su beprasidedančiomis menstruacijomis.

aguona

Šiuo metu Jūsų vaikutis tokio dydžio kaip aguonos grūdelis

Vieta, kur blastocista prisiglaudžia prie gimdos gleivinės, vadinama placenta. Būtent ji padeda palaikyti ryšį tarp mamos ir kūdikio kraujotakos, gamina žmogaus chorioninį gonadotropiną (hCG hormoną), kuris svarbus atliekant nėštumo testą. Kol placenta galutinai subręs, ją pavaduoja nesudėtinga mikrotuneliukų sistema, jungianti naują gyvybę su gimdos gleivinės smulkiomis kraujagyslėmis.

4-ą nėštumo savaitę prasideda svarbus organų vystymosi ir formavimosi etapas. Blastocistoje po implantacijos susidaro du ląstelių sluoksniai – epiblastas ir hipoblastas, iš kurių vystosi organai ir kitos kūno dalys. Atsiranda dvi labai svarbios struktūros:

  • amniono maišas, užpildytas amniono skysčių (vaisiaus vandenų), kurie apsupa vaikutį ir jį saugo;
  • trynio maišas, kuris gamina kraujo komponentus ir padeda aprūpinti maisto medžiagomis augantį vaikutį. Šios savaitės pabaigoje baigs susiformuoti placenta, kuri pradės visiškai funkcionuoti ir perims trynio maišo funkciją.

Kalbant mediciniais terminais, Jūsų vaikutis nuo šiol iki 9-os savaitės pabaigos bus vadinamas embrionu.

PATARIMAI, PASTEBĖJIMAI

  • Atkreipkite dėmesį į pirmuosius nėštumo simptomus. Dažniausiai tai būna krūtų tempimas, dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas. Šiuos pojūčius lemia hormoniniai pokyčiai ir suaktyvėjusi krūtų kraujotaka, nes organizmas pradeda pasiruošimą motinystei.
  • Pati atlikite nėštumo testą. Nėštumo testą galima atlikti 7-10-ą dieną po apvaisinimo, tai reiškia, kad 3-ios mėnesinių ciklo savaitės pabaigoje jis jau gali būti teigiamas. Jeigu atliktas nėštumo testas buvo neigiamas, o mėnesinių kraujavimas nepasirodė, pakartokite jį po kelių dienų.
  • Pasakykite naujieną būsimam tėveliui.
  • Jei iki šiol negėrėte folio rūgšties preparatų, pats laikas pradėti. Folio rūgštis svarbi vaikučio galvos ir nugaros smegenų vystymuisi. Rekomenduoja folio rūgšties dozė – 400 mikrog per parą (esant indikacijoms, pvz. jei giminėje yra vaikų, gimusių su spina bifida – nervinio vamzdelio raidos defektu, rekomenduojama dozė gali būti 0,4 g per parą).
  • Reguliariai mankštinkitės. Saugi, vidutinio intensyvumo, Jums patinkanti mankšta, pvz. plaukimas, vaikščiojimas, pagerins fiznę ir emocinę savijautą nėštumo metu, padės kontroliuoti svorio priaugį, sustiprins raumenų tonusąbei ištvermę. o tai bus itin naudinga gimdymo metu.
  • Atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Šiuo laikotarpiu vyksta labai intensyvus Jūsų būsimo vaikučio ląstelių dalijimąsis, todėl net 3 kartus per dieną turėtumėte valgyti baltymų turtingą maistą. Jūsų mityba taip pat turėtų pasipildyti geležies turinčiais maisto produktais. Atsiminkite, kad geležies pasisavinimą iki šešių kartų padidina tuo pat metu su maistu gaunamas natūralus vitaminas C, todėl valgykite pvz. lapinių daržovių salotas, apšlakstytas citrinų sultimis.  Be abejo,  labai svarbu, kad su maistu gautumėte pakankamą kalcio kiekį (apie 1-1,2 g per dieną), nes kitu atveju vaikutis jį pasiims iš Jūsų kaulų.
  • Išmokite savo paskutinių mėnesinių pirmos dienos kraujavimo datą taip, kad net pažadinta vidury nakties galėtumėte ją pasakyti, nes nuo šiol jos medikai visada klausinės. Juk nėščiosios knygutė gali ne visada būti po ranka! Taip pat būtų gerai, jei žinotumėte dar ir prieš tai buvusių mėnesinių datą.
  • Meskite rūkyti! Mokslininkų duomenimis, net pasyvus rūkymas, tai yra, kai esate aplinkoje, kurioje rūkoma, padidina negimdinio nėštumo ir savaiminio persileidimo riziką. Tad ką jau kalbėti, jei Jūs rūkysite pati!