12 nėštumo savaitė

Vaikučio vystymasis labai pagreitėja, atsiranda pirmieji refleksai. Vaisius gali rankų pirštus išsiskėsti ir vėl susiglausti kaip vėduoklę, kojų – suriesti. Jeigu glostysite pilvą arba švelniai spūstelėsite, vaikutis reaguos ir atsakys į dirginimą, tačiau kol kas Jūs to nejausite.

slyva2

Šiuo metu Jūsų vaikutis tokio dydžio kaip slyva

Vaikučio veidukas nepaprastai išgražėja ir panašėja į tėvelius: akys pasislenka į šonus, tarp jų iškyla nosies nugarėlė, ausys galvutės šonuose savo įprastiniame aukštyje. Žiediniai akių raumenys stipriai suspaudžia vokus, kad apsaugotų akutes nuo dirgiklių, o burnos raumenys geba atlikti čiulpimo judesius. Ši savaitė svarbi ir nervų sistemai, nes vyksta greitas vaisiaus smegenų vystymasis, formuojasi neuronų jungtys. Inkstai taip pat pradeda  išskirti šlapimą į šlapimo pūslę.

Ultragarsinio tyrimo metu maždaug 12-ą nėštumo savaitę gydytojas jau gali nustatyti Jūsų vaikučio lytį. Nuo 18-os nėštumo savaitės stebuklėlio lyties nustatymo ultragarsu tikslumas siekia daugiau kaip 99 proc., todėl Lietuvoje įprastai pirmasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 18-20-ą nėštumo savaitę.

PATARIMAI, PASTEBĖJIMAI

 • Tai paskutinė pirmojo nėštumo trimestro savaitė. Pirmojo trimestro pabaiga leidžia šiek tiek atsipūsti, nes sumažėja persileidimo rizika bei dauguma vystymosi etapų jau yra pasibaigę J.
 • Jūs pajusite vis labiau besikeičiančias formas: didės liemens apimtis, taps sunkiau įsisprausti į drabužius.
 • Kas tas varginantis rėmuo?
  • Rėmuo – deginimo jausmas, kuris atsiranda duobutėje po krūtinkauliu ir kyla iki gerklės dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo.
  • Dauguma moterų pirmą kartą rėmenį pajunta nėštumo metu. Jei Jus anksčiau vargino šis simptomas, labai didelė tikimybė, kad nėštumo metu jis sunitensyvės.
  • Rėmuo atsiranda, nes placenta gamina daug hormono progesterono, kuris atpalaiduoja stemplės rauką, todėl iš skrandžio į ryklę nuolat patenka skrandžio turinys, susimaišęs su skrandžio rūgštimis. Taip pat didėjanti gimda pradeda spausti skrandį ir taip pasunkiną rėmenį.
  • Dažniausiai rėmuo pasireiškia gulint arba miegant, nes tuomet palankiausios sąlygos skrandžio rūgščiai pakilti į stemplę.
  • Vis dėlto daliai moterų pasiseka ir jos neturi šios problemos.
  • Jei norite išvengti ar bent susilpninti rėmenį, atsisakykite riebaus ir aštraus maisto, vartokite antacidinius vaistus. Antacidiniai vaistai – skrandžio rūgštingumą mažinantys medikamentai. Dauguma šių vaistų galima naudoti nėštumo metu, tačiau prieš vartodama vis tiek pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
 • Nuo šios savaitės galite pastebėti atsirandančias strijas – ant odos atsirandančius šviesius rausvos ar melsvai rausvos spalvos ruoželius. Iš pradžių jie būna ryškesni, po to tampa mažiau pastebimi. Strijų atsiranda ten, kur oda tempiama – pilvo, krūtų, sėdmenų, šlaunų, juosmens, klubų srityse. Nėštumo metu dėl hormoninių  veiksnių, didelio vaisiaus svorio, nėščiosios antsvorio oda pertempima, sumažėja jos elastingumas, tvirtumas, ji nespėja prisitaikyti prie greitų pokyčių ir formuojasi strijos. Visgi, atliktų tyrimų duomenimis, strijų atsiradimas nėštumo metu daugiausia priklauso nuo nėščiosios individualių odos elastingumo savybių (pvz.  jei oda linkusi sausėti, rizika iškart padidėja), tad iš tiesų visos rekomenduojamos priemonės  – drėkimanieji kremai, kontrastiniai dušai ir pan., gali tik labai nedaug sumažinti jų formavimąsi.
 • 12-14-ą nėštumo sav. Jūs būtinai turite apsilankyti pas gydytoją akušerį ginekologą, jei Jus anksčiau prižiūrėjo kitos srities specialistas, pvz. šeimos gydytojas.
 • Prieš siunčiant Jus pas gydytoją akušerį ginekologą, 12–14-ą nėštumo savaitę atliekamas šlapimo pasėlio tyrimas besimptomei bakteriurijai (besimptominė bakteriurija – būklė, kai nėščiosios šlapimo takuose esančios bakterijos (>105 KFV/ml šlapimo) nesukelia uždegimo) Šis tyrimas turi būti atliktas ir tuo atveju, jei Jūs pirmą kartą apsilankote pas sveikatos priežiūros specialistą vėliau nei 14-ą nėštumo savaitę. Remiantis šio tyrimo rezultatais, gali būti koreguojamas Jūsų nėštumo priežiūros planas.

10-20 kartų per dieną po 5-10 s įtempkite ir atpalaiduokite tarpvietės raumenis. Taip sustiprinsite šlapimo pūslę ir gimdą palaikančius raumenis bei sumažinsite šlapimo nelaikymo, kuris dažnai pasireiškia augant nėštumui dėl to, kad didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę, riziką.