1-2 nėštumo savaitės

Pastojimo laikas priklauso nuo mėnesinių ciklo trukmės. Pavyzdžiui, jei Jūsų mėnesinių ciklas yra reguliarus ir trunka 28 dienas, jo pradžią skaičiuojant nuo pirmos mėnesinių kraujavimo dienos, ovuliacija (ovuliacija – kiaušinėlio išsiveržimas iš kiaušidės folikulo; ovuliacija būna ciklo viduryje) apytiksliai būna 12–16-ą (dažniausiai 14-ą) dieną. Po ovuliacijos iš kiaušidės folikulo išsiveržęs kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu, kur susitinka su spermatozoidais. Apvaisinti kiaušinėlį pasiseka tik pačiam greičiausiam ir geriausiam spermatozoidui, o likę tiesiog žūva! Taip užsimezga nauja gyvybė Jumyse. Kuo ilgesnis mėnesinių ciklas, tuo vėliau būna ovuliacija ir vaisingos dienos, bei atvirkščiai – kuo trumpesnis ciklas, tuo anksčiau įvyksta ovuliacija.

Kiaušinėlio gyvenimo laikas labai trumpas – iki 24 val. Jei jis tuo metu, kai keliauja kiaušintakiu, neapvaisinamas, savaime sunyksta. Svarbu prisiminti, kad moters vaisingas laikotarpis ciklo metu yra ilgesnis nei kiaušinėlio gyvavimo laikas, dažniausiai 7 dienos prieš ovuliaciją ir 3 dienos po ovuliacijos.  Kiaušinėlis po ovuliacijos gyvena tik 1 dieną. Vyro spermatozoidai moters organizme gali būti gyvybingi net 5-7 d. (dažniausiai – 3 d.). Didžiausia rizika pastoti yra mylintis su partneriu ne anksčiau kaip 3 dienos prieš arba ne vėliau kaip 1 dieną po ovuliacijos, nes spermatozoidai gali išgyventi moters lytiniuose takuose tik tris paras, todėl jie gali palaukti, kol kiaušinėlis išsiverš iš folikulo. Pavyzdžiui, jūsų menstruacijų ciklas trunka 28 dienas, tai ovuliacija įvyksta 14-ą dieną, vadinasi, vaikelį planuoti geriausia 11, 12, 13, 14 ir 15 ciklo dienomis. Jeigu jūsų menstruacijų ciklas ilgesnis, pvz., 32 dienos, tai didžiausia tikimybė, jog vaisingiausios dienos cikle 13, 14, 15, 16 ir 17.

Vaisingo periodo trukmė taip pat priklauso nuo įvairių abiejų sutuoktinių veiksnių – amžiaus, ligų, fizinės būklės, žalingų įpročių ir pan. Pvz., vyresnio amžiaus moterų vaisingas periodas cikle trunka trumpiau nei jaunesnių, tačiau daugiau kartų gimdžiusių moterų šis periodas ilgiau išlieka nesutrumpėjęs.

Susiliejus kiaušialąstės ir spermatozoido branduoliams, susiformuoja naujos gyvybės pradas – zigota, kuri iš tėčio ir mamos gauna po 23 chromosomas, nulemiančias, kokia bus lytis, akių ir plaukų spalva, asmenybės bruožai ir gabumai J. X ir Y chromosomos lemia lytį. X chromosomą turi kiekvienas kiaušinėlis, spermatozoidas gali turėti vieną iš dviejų – X arba Y, todėl jeigu poroje atsiduria XX chromosomos, tai gims mergaitė, jeigu XY – berniukas. Vaisiaus lytis priklauso nuo vyro!

nauja gyvybeNauja gyvybė užsimezgė

 PATARIMAI, PASTEBĖJIMAI

  • Atkreipkite dėmesį į savo įpročius ir sveikatą, nes Jūs ruošiatės išnešioti vaikelį!
  • Nėštumo pradžia skaičiuojama nuo paskutinių mėnesinių kraujavimo pirmos dienos, o nešioti savyje naują gyvybę pradedate maždaug nuo antros arba trečios nėštumo savaitės. Taip skaičiuojama, nes tikslios apvaisinimo dienos, kada atsiranda pradinė gyvybės forma – zigota, nustatyti neįmanoma. Kol būsite nėščia – paskutinių mėnesinių pirmos dienos kraujavimo datą išmokite taip, kad net pažadinta vidury nakties galėtumėte ją pasakyti J
  • Sveika mityba, žalingų įpročių atsisakymas, poilsis, gera savijauta ir nuotaika turi tapti Jūsų svarbiausiu tikslu visus 9 mėnesius!
  • Atsisakykite alkoholio ir rūkalų (vengti net būti šalia rūkančių asmenų), nes šios medžiagos gali lemti įvairias vaisiaus vystymosi anomalijas, per mažą vaikelio svorį ir kt.
  • Būtinai pasitarkite su gydytoju dėl vartojamų vaistų, nes dalis medikamentų dėl žalingo poveikio nerekomenduojami vartoti nėštumo metu ir juos reikia pakeisti kitais ar net laikinai visai nieko nevartoti.
  • Jeigu sergate lėtine liga, prieš planuodama nėštumą būtinai pasikonsultuokite su Jus prižiūrinčiu specialistu. Sužinokite, kokią įtaką nėštumas darys ligos eigai, kaip liga ir jos gydymas gali paveikti nėštumą, išsiaiškinkite visą informaciją šiais klausimais.
  • Gerai maitinkitės, nes visas maistines medžiagas vaisius gauna per motinos kraują. Į savo racioną stenkitės įtraukti įvairių maisto produktų, kaip rekomenduoja sveikos mitybos piramidė, ir papildomai praturtinkite savo maisto asortimentą produktais, turinčiais didesnį kiekį folio rūgšties, kalcio, jodo, cinko. Planuodama pastoti ir pirmą nėštumo trimestrą papildomai kiekvieną dieną vartokite po 0,4 mikrog folio rūgšties (esant indikacijoms, pvz. jei giminėje yra vaikų, gimusių su spina bifida – nervinio vamzdelio raidos defektu, rekomenduojama dozė gali būti 0,4 g per parą)! Prieš moteriai pastojant būsimam tėčiui taip pat rekomenduojama vartoti po 400 mkg folio rūgšties kasdien spermos kokybei pagerinti.  Folio rūgštis svarbi vaikučio galvos ir nugaros smegenų vystymuisi.
  • Atsisakykite greito maisto, žalingų užkandžių ir gėrimų, nes juose gausu konservantų ir kitų visiškai organizmui nereikalingų medžiagų.
  • Nesinervinkite! Stenkitės kiek galima pašalinti visas priežastis, kurios Jums kelia nerimą, niūrių emocijų.
  • Kokybiškai miegokite! Visavertis miegas labai svarbus gerai Jūsų savijautai užtikrinti.